Kamilky a ich liečivé účinky. Poznáte ich všetky?

Zbierate kamilky? Alebo ich dokonca pestujete vo svojej záhrade? Určite sa to oplatí. Kamilky majú totiž úžasné liečivé účinky. Sú to veľmi nenáročné rastlinky. A to tak na pestovanie, ako aj na prípravu liečivých odvarov. Nemali by teda chýbať v žiadnej domácnosti. Akými spôsobmi môžete kamilky využiť a pri akých neduhoch pomôžu?

  1. Tráviace ťažkosti

Ak vás často trápi plynatosť, pomalé trávenie a rôzne žalúdočné ťažkosti, mali by ste pravidelne piť kamilkový čaj. Pomôže dokonca aj vtedy, ak vás trápi syndróm dráždivého čreva. Uľahčuje stavy nevoľnosti, bolesti pri črevnej chrípke a pomáha lepšiemu tráveniu. Zbaví vás nadúvania a plynatosti. Navyše, obnovuje črevnú mikroflóru. Na tento účel sú kamilky vynikajúce aj pre deti.

  1. Hojenie rán

Kamilky sú známe svojimi dezinfekčnými, protizápalovými a sťahujúcimi účinkami. Preto sú vynikajúce pri hojení drobných rán na pokožke. Použiť ich môžete na popáleniny, odreniny, ale aj vyrážky. Ak sa vám v lete na tele objavujú drobné vyrážky, ktoré vznikajú v dôsledku nadmerného potenia alebo ako alergia na slnko, prikladajte na postihnuté miesta kamilkové obklady.

  1. Upokojenie pri nervozite

Cítite sa podráždení, nervózni a pod tlakom? Pite kamilkový čaj. Okrem upokojenia podráždených nervov vám kamilky môžu pomôcť aj s bolesťou hlavy, ktorá tieto stavy často sprevádza. Dôležité je však dať si kamilky okamžite, ako pocítite prvé príznaky bolesti.

  1. Gynekologické problémy

Ak vás trápi vaginálna mykóza, pomôže vám takzvaný sedací kúpeľ, ktorý si pripravíte z kamiliek. Kamilkový čaj však pomôže aj pri bolestivej menštruácii a pri stimulácii slabej menštruácie.

  1. Pri chrípke

Kamilky majú schopnosť podporovať potenie. Preto je kamilkový čaj vhodné piť pri chrípke a ďalších ochoreniach, kedy je potrebné sa takpovediac „vypotiť“. Navyše čaj pomôže aj s bolesťou hrdla a naparovanie sa nad kamilkovým odvarom uvoľní dýchacie cesty.

  1. Úľava od bolesti

Kamilky majú tiež protizápalové účinky. Sú preto vynikajúce pri rôznych zápalových a bolestivých ochoreniach kĺbov. Na tento účel si môžete pripraviť kamilkový čaj, ale aj kamilkové obklady, ktoré budete prikladať na bolestivé miesta. Alternatívou je tiež domáca kamilková masť. Tú pripravíte veľmi jednoducho. 250 g bravčovej masti ohrejte a vsypte do nej dve hrste čerstvých kvetov kamiliek. Po zovretí zmes poriadne premiešajte, zakryte a nechajte na noc odstáť. Ráno mierne zahrejte a pretlačte cez sitko. Masť je hotová.

  1. Kamilky pre krásu

Najmä dámy ocenia účinky kamiliek na krásnu a zdravú pleť a vlasy. Ak máte blond vlasy a chceli by ste ich trošku zosvetliť, prelievajte si ich kamilkovým odvarom. Pre krásu pokožky sa umývajte v kamilkovom zápare. Pleť bude žiarivá, svieža a čerstvá.

Jediná bylinka si dokáže poradiť naozaj s veľkým množstvom neduhov! Predtým, ako začnete užívať rôzne lieky, vyskúšajte najprv kamilky a ich liečivú silu.